Boże Narodzenie 2013
- Szczegóły
- Opublikowano: sobota, 21, grudzień 2013 20:51
- Super User
W tym roku szkolne spotkanie opłatkowe w Zespole Szkół w Nawsiu Brzosteckim przebiegało pod hasłem: „JEST TAKI DZIEŃ”. Uczniowie kl. V zaprezentowali całej społeczności szkolnej zwyczaje bożonarodzeniowe, szczególnie związane z Dniem Wigilii. Piątoklasistom towarzyszyła grupa wokalno-instrumentalna, którą tworzyli uczniowie III klasy naszego gimnazjum. To oni wprowadzili wszystkich zgromadzonych na spotkaniu w świąteczny nastrój rozpoczynając je kolędą autorstwa zespołu Czerwonych Gitar „Jest taki dzień”.
Prowadzący spotkanie rozpoczęli swoją prezentację od podkreślenia wyjątkowości Świąt Bożego Narodzenia w polskich rodzinach oraz przypomnieli, że datę 25 grudnia wybrano nieprzypadkowo, ponieważ Święto to miało być swoistą konkurencją dla pradawnych pogańskich obrzędów, odbywających się w związku z przesileniem zimowym i mających miejsce właśnie pod koniec grudnia. Uczniowie prezentowali kolejno zwyczaje wigilijne, wyjaśniając ich pochodzenie i objaśniając symbolikę każdego z nich. Zaprezentowali kolejno zwyczaj zasiadania do wieczerzy wigilijnej wraz z pojawieniem się na niebie pierwszej gwiazdki i towarzyszące temu modlitwa oraz życzenia podczas łamania się opłatkiem, a także czytanie fragmentu Biblii o Narodzeniu Pańskim. Przypomnieli historię pojawienia się choinki w naszym kraju, jej pierwowzory oraz ozdoby, z których każda miała swoją symbolikę. Nieodłącznym elementem Świąt Bożego Narodzenia jest św. Mikołaj – uczniowie przypomnieli również i jego historię oraz wytłumaczyli na czym polega fenomen szlachetnego biskupa i legendy, które rozsławiły jego postać. Następnie zaprezentowali i wyjaśnili zebranym symbolikę sianka, które kładziemy pod wigilijnym obrusem, zwyczaj łamania się opłatkiem i jego historię oraz jeden z najpiękniejszych zwyczajów Wigilii Bożego Narodzenia, jakim jest śpiewanie kolęd, które są dowodem narodowej jedności. Wspomnieli także o kolędzie - jako odwiedzinach duszpasterskich, jasełkach i ich rodowodzie, począwszy od ich inicjatora - św. Franciszka z Asyżu – aż do dzisiejszych, wystawianych w różnych miejscach. Nie zapomnieli także o Pasterce - Mszy Świętej, na którą spieszymy o północy po wieczerzy wigilijnej. Prezentowane przez uczniów zwyczaje i kultywowane w naszych domach tradycje urozmaicone zostały pokazem tematycznych slajdów i zdjęć, które ożywiły i uatrakcyjniły akademię. Całość okrasiła piękna recytacja okolicznościowych wierszy w wykonaniu uczniów klasy piątej. Należy przy tym podkreślić, że społeczność tejże klasy stanowią również uczniowie o szczególnych potrzebach edukacyjnych, którzy doskonale zintegrowali się z pozostałymi jej członkami. Nie zabrakło pięknego wykonania wybranych kolęd polskich oraz świątecznych życzeń, również podczas dzielenia się opłatkiem.
Całe spotkanie przebiegało w miłej świątecznej atmosferze, którą podkreślała pięknie ubrana choinka, tradycyjna szopka, a przy niej anioły i pastuszkowie. W ich postacie wcielili się uczniowie klasy III szkoły podstawowej.
Po części artystycznej głos zabrali uczniowie ostatniej klasy gimnazjum, którzy przygotowali i przeprowadzili tradycyjny już konkurs świąteczny. Brali w nim udział uczniowie klas IV – VI oraz I i II gimnazjum wraz z wychowawcami. Zadania konkursowe polegały m.in. na wykonaniu dowolną techniką i z różnych materiałów ozdoby choinkowej oraz z masy solnej aniołka, odgadnięciu tytułu kolędy na podstawie losowo wybranego fragmentu tekstu, podaniu informacji związanych z czytanym fragmentem Biblii, a także wiedzy dotyczącej Jezusa i Jego rodu oraz wspólnym wykonaniu przez wychowawców poszczególnych klas wylosowanej kolędy.
Nasze szkolne spotkanie wigilijne było jednocześnie nauką i zabawą. Wszyscy bawili się świetnie i w najlepszych humorach udali się na zasłużony świąteczny wypoczynek.
Zdjęcia można zobaczyć tutaj.